Kolka u niemowlaków – jak sobie radzić

Kolka u niemowlaków – jak sobie radzić

Nie jest jasne, co powoduje kolkę u dzieci, ale jedną z teorii jest to, że układ trawienny dziecka jest nadal niedojrzały i uczy się, jak pracować. Inne teorie obejmują nietolerancję pokarmową, reakcje na emocje lub stres rodzinny lub po prostu normalny etap rozwoju. Bez względu na przyczynę kolka może sprawiać, że dziecko wydaje się cierpieć, co czyni rodziców równie nieszczęśliwymi. Oto kilka naturalnych sposobów, których zastosowanie może przynieść ulgę zarówno niemowlęciu, jak i rodzicom.

Domowe sposoby na kolkę u niemowlaków

co na kolkę dla niemowlakówCzęsto przed próbą odpowiedzi na pytanie: co na kolkę dla niemowlaków, dobrze jest spróbować poznać przyczynę kłopotu. Niektóre badania wykazały poprawę po usunięciu produktów mlecznych z diety dziecka. Winowajcą wydaje się być białko w mleku krowim, które jest obecne w wielu mieszankach dla niemowląt oraz mleku matek karmiących piersią, które spożywają produkty mleczne. Białko może być odpowiedzialne za kolkę u około pięciu do dziesięciu procent dzieci na nią cierpiących. Warto zmienić mieszankę dla niemowląt (dostępnych jest wiele preparatów na bazie soi) lub samodzielnie unikać produktów mlecznych, jeśli karmi się piersią. Jeśli po dwóch tygodniach nie nastąpi poprawa, można założyć, że mleko nie było problemem. Popularnym sposobem wśród rodziców na uspokojenie płaczącego niemowlęcia jest łagodny, powtarzalny ruch, taki jak poruszający się samochód lub bujany fotel. Można również próbować uspokoić maleństwo za pomocą huśtawki dla niemowląt lub zabierając je na spacer w wózku. Na rynku dostępne są również urządzenia, które będą kołysać łóżeczko dziecka lub delikatnie w nim wibrować. Niektóre mają czujniki dźwięku, dzięki którym rozpoczną ruch tylko wtedy, gdy dziecko zacznie płakać i zatrzymają się po wykryciu, że dziecko się uspokoiło lub zasnęło. Noszenie dziecka (w ramionach lub nosidełku) przez co najmniej trzy godziny dziennie może drastycznie zmniejszyć częstotliwość oraz długość płaczu dziecka. Ponadto badania pokazują, że gdy rodzice reagują na płacz swoich dzieci szybko (w ciągu 90 sekund), ogólnie płaczą one mniej (nie tylko w czasie kolek).

Jeśli płacz dziecka doprowadza na skraj szaleństwa, należy przypomnieć sobie, że kolka nie jest poważnym problemem medycznym, który zagraża zdrowiu maleństwa. Mając na uwadze tę wiedzę, trzeba zrozumieć, że jest to tylko etap rozwoju dziecka, który, choć nieprzyjemny, wkrótce minie. Warto czasem zrobić sobie przerwę, wziąć prysznic lub iść na spacer aby uspokoić nerwy. Spokojny rodzic będzie w stanie lepiej spełnić potrzeby dziecka.