Kiedy terapia uzależnień jest konieczna?

Kiedy terapia uzależnień jest konieczna?

Uzależnienie od danej substancji są bardzo częste, szczególnie w świecie, gdzie ludzie mogą poczuć się przytłoczeni obowiązkami i dotknięci ogromnym stresem. Są również takie używki jak np. kawa, które są całkowicie legalne, a w dodatku mają swoich miłośników, ale co w przypadku uzależnień, które mogą zniszczyć czyjeś życie?

Od czego tak naprawdę można się uzależnić? 

terapia uzależnień - SosnowiecWszystko jest dla ludzi, jeśli zachowuje się przy tym zdrowy rozsądek i jeśli jest to zgodne z prawem. Picie alkoholu samo w sobie nie jest przecież zakazane, a ludzie często świętują np. urodziny toastem, jednakże wszystko zmienia się w obliczu, gdy dana osoba zaczyna zupełnie sobie nie radzić bez alkoholu. W takim przypadku można mówić o alkoholizmie. Uzależnienie jest właściwie terminem bardzo obszernym, bo może dotyczyć różnych obszarów. Wyróżnia się uzależnienie fizyczne, w którym ciało uzależnia się od przyjmowanego środka, uzależnienie psychiczne – w związku z nim pojawia się potrzeba, którą należy zaspokoić za wszelką cenę i uzależnienie społeczne, które dotyczy zażywania danej substancji w jakiejś określonej grupie. Przede wszystkim jednak o uzależnieniu należy mówić, gdy pojawia się silne pragnienie zażycia substancji, brak kontroli w przyjmowaniu uzależniających związków, a także kiedy większość czasu przeznacza się na zażywanie takich środków. W terapii uzależnień chodzi przede wszystkim o pomoc pacjentom, którzy borykają się z alkoholizmem, zakupoholizmem lub narkomanią. Warto tutaj podkreślić, że człowiek może się uzależnić tak naprawdę od wszystkiego, począwszy od leków do hazardu. Nie należy lekceważyć żadnego z nałogów, ponieważ nie dotyczy on samego uzależnionego, ale również środowiska, w którym się znajduje np. patologiczny hazardzista może zacząć kraść i zostawić rodzinę bez żadnych środków do życia. Do pokonania uzależnienia niezbędna jest więc terapia uzależnień – Sosnowiec to miasto, gdzie ofert takich terapii jest naprawdę wiele. W czasie terapii korzysta się z wielu metod, jak np. psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Często w czasie leczenia uzależnień wykorzystywana jest również hipnoza – poprzez hipnozę buduje się w pacjencie świadomość o tym, że nałóg jest zły i może zagrozić zdrowiu.  Czas trwania takiej terapii jest uzależniony od postępów poczynionych przez chorego i tego, czy będzie w stanie dać sobie radę zupełnie sam. 

W terapii uzależnień przede wszystkim chodzi o to, żeby pomóc pacjentowi rozstać się z nałogiem, który utrudnia mu życie. Warto mieć na uwadze to, że jeśli długie brak np. telefonu budzi w kimś lęk albo rozdrażnienie, to jest to sygnał, którego nie wolno zignorować, ponieważ świadczy o postępującym uzależnieniu.