Kiedy dziecko potrzebuje psychologa?

Tempo dzisiejszego świata wciąż przyspiesza, a co za tym idzie coraz więcej osób boryka się z problemami emocjonalnymi. O ile korzystanie z pomocy psychoterapeuty przez dorosłych jest już pewnego rodzaju normą, o tyle wizyta terapeutyczna dziecka wciąż pozostaje tematem tabu. Wynika to zapewne z kilku czynników. Przede wszystkim rodzic nie chce przyznać przed samym sobą, że jego pociecha może borykać się z kłopotami natury psychicznej, gdyż te uchodzą za najbardziej stygmatyzowane w społeczeństwie. Warto jednak przełamać ten tok myślenia i słuchać potrzeb dziecka, a jeśli te zaczynają przerastać nasze możliwości działania, pozwolić na pomoc z zewnątrz i umówić wizytę u psychologa.
Instrumenty pracy psychologa dziecięcego
Psychoterapia dziecięca posiada szeroką gamę środków i technik służących wsparciu najmłodszych przejawiających objawy złego samopoczucia i dyskomfortu zarówno na poziomie behawioralnym jak i emocjonalnym. Podczas terapii jednym z najważniejszych zadań jest zbudowanie odpowiedniej relacji oraz dotarcie do małego pacjenta. Psycholog dziecięcy może nadać nowego znaczenia temu, co uznane zostało za problem biorąc pod uwagę historię rodzinną, rozwój dziecka oraz jego relacje w grupach, do których przynależy. Poprzez psychoterapię dziecko i jego rodzina otrzymują wsparcie emocjonalne, uczą się rozpoznawać i nazywać własne emocje, mają możliwość odnalezienia innych sposobów komunikacji stosując nowe rozwiązania do starych problemów. Na początkowych etapach specjalista korzysta z konkretnych technik obserwacji i testów, którym należy poddać dziecko, aby następnie ustalić cele i strategie pomocy. Dziecko wyrażając się werbalnie oraz niewerbalnie wysyła psychologowi sygnały ukazujące sposób funkcjonowania jego umysłu. Należy pamiętać, że techniki obserwacyjne nie mogą być zbyt inwazyjne, aby dziecko nie odczuło dyskomfortu i nie zraziło się do wizyt u psychologa. Istotne jest podejście rodziców, którzy okazując zaufanie podświadomie przekazują dziecku poczucie bezpieczeństwa względem terapii. Ważnym elementem wyposażenia gabinetu psychologicznego są zabawki jak lalki, puzzle czy klocki, a także narzędzia służące aktywnościom kreatywnym i graficznym – kolorowe kredki oraz czysta kartka pozwolą dziecku na wyrażenie siebie w najbardziej przystępny i znany dla niego sposób.
Pomoc psychologa dziecięcego może okazać się niezbędna w stresujących dla dziecka momentach jak przejście z przedszkola do szkoły czy zmiana szkoły na inną. Złe samopoczucie może być także wywołane traumą po ciężkich wydarzeniach jak oddalenie od bliskiej osoby, żałoba czy problemy rodzinne. Trzeba jednak podkreślić, że nie każde dziecko potrzebuje od razu pomocy psychoterapeuty, rodzice powinni być czujni, zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu dziecka, wspierać i rozmawiać, ale jednocześnie pozwalać na naturalne przeżywanie wszystkich emocji, dzięki którym ukształtuje się jego osobowość.
Najnowsze komentarze