Jak kupić mieszkanie MDM?

Jak kupić mieszkanie MDM?

 

Zakup mieszkania to w obecnych czasach spora inwestycja. Co prawda dostępność lokali jest ogromna i nie ma problemów z oczekiwaniem na wykup mieszkania, jednak trzeba przygotować się na duży wydatek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest uzbieranie wkładu własnego i zaczerpnięcie kredytu hipotecznego w wybranym banku. To jednak rozwiązanie dla osób, które są w stanie wkład własny stworzyć, a także ich zarobki pozwalają na zaciągnięcie wysokiego zadłużenia. Jednym słowem nie jest to opcja dla każdego. Trudno jest także młodym małżeństwom z dziećmi, które zwyczajnie nie chcą się tak mocno zadłużać. Takie sytuacje powodują, że młodzi skazani są jedynie na wynajem, który także nie należy do tanich rozwiązań.

Popularność mieszkań MDM

mieszkania mdmPaństwo postanowiło nieco wspomóc młode rodziny, a tym samym zaktywizować rynek deweloperski. Powstał program „Mieszkanie dla młodych”, który wdrożono od 2014 roku. Najważniejszym jego założeniem jest to, że mieszkania mdm to wyłącznie lokale z rynku pierwotnego. Z programu mogą skorzystać osoby do 35. roku życia. Jeśli jest to małżeństwo, to jedna z osób musi spełniać kryterium wieku. Od uczestników nie wymaga się konkretnej wysokości zarobków. Korzystać mogą osobny samotne, samotnie wychowujące dziecko czy małżeństwa. Jednym z ograniczeń jest metraż mieszkania. Nie może one bowiem przekraczać 75 metrów kwadratowych (w przypadku domu – 100 metrów kwadratowych).  Nie można jednak skorzystać z MDM, jeśli mamy już nieruchomość lub jesteśmy współwłaścicielami. Musi być to nasza pierwsza hipoteka. W przypadku dofinansowania mowa tu o 10% kwoty mieszkania, które spełnia wszystkie warunki programu dla osób bezdzietnych. Dla rodzin z dzieckiem to 15%, a w przypadku narodzin kolejnego dziecka w przeciągu 5 lat – to kolejne 5%. Jest to jednorazowa dopłata do zakupu. Mieszkania przez 5 lat nie można sprzedać ani wynająć. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem od samego początku jego istnienia. To spora pomoc dla młodych, którzy pragną zamieszkać na swoim.

Program „Mieszkanie dla młodych” został stworzony z myślą o młodych osobach, które chcą kupić własne mieszkanie. Pomaga on w zainwestowaniu w nieruchomość. Proponuje wymierną korzyść finansową w postaci dopłat procentowych zależnie od wartości mieszkania. Zakup obarczony jest pewnymi wymogami co do na przykład wielkości lokalu czy wieku korzystającego z dopłaty. Dopuszcza także jedynie mieszkania z rynku pierwotnego. Daje młodym ludziom start. Dofinansowuje dodatkowo rodziny z dziećmi.