Izolacja pod płytki w łazience

Izolacja pod płytki w łazience

Planując wykańczanie łazienki lub po prostu jej remont, należy pamiętać o bardzo istotnych kwestiach, które wpłyną na korzystniejsze funkcjonowanie z tego pomieszczenia w życiu codziennym. Do tego przede wszystkim zalicza się hydroizolacja pod płytkami, dzięki której nie zaleje się sąsiednich pomieszczeń.

Charakterystyka łazienkowej hydroizolacji

hydroizolacja pod płytkiOkładzina z płytek ceramicznych w łazience byłaby szczelna, gdyby nie istniejące fugi. To właśnie przez nie może się przesączać woda. Im większe zalanie, tym opór fug coraz mniejszy, a co dopiero, gdy spoina gdzieś się ukruszyła lub odspoiła od krawędzi płytek! Wtedy to woda płynie bez żadnych przeszkód i wnika bezpośrednio w ściany lub strop. Rezultat tego nietrudno sobie wyobrazić, szczególnie w bloku. Dodatkowo, wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i niszczy tynki. Kiedy brodzik lub wanna przepełniają się wodą, dojdzie do większego zalania, podobnie jak w efekcie jakiejś awarii instalacji wodnej – wówczas piętro niżej zacznie kapać z sufitu i pojawią się znaczne zacieki. Z tego wynika, że hydroizolacja pod płytki jest kluczowym zabiegiem, aby nie dopuścić do skrajnych sytuacji. Izolacja taka powinna zostać zrobiona wszędzie tam, gdzie pomieszczenie grozi zalaniem. Jednak woda może wylać się z pralki, zmywarki, wanny, brodzika, umywalki, itp. Dlatego hydroizolacja najlepiej przyda się pod podłogą, co zagwarantuje odpowiednią stabilizację. Trzeba ją też wyprowadzić na te fragmenty ścian, które będą często zachlapywane – przy wannach, umywalkach a przede wszystkim kabinach prysznicowych. Płynna folia w tym przypadku może okazać się idealnym produktem, ponieważ jest już gotowa do użytku, pakowana w wiaderka. Ta masa polimerowa nie zawiera żadnego cementu w swoim składzie. Po naniesieniu na podłoże tworzy szczelną i elastyczną powłokę, którą można użyć nawet pod instalację ogrzewania podłogowego. Wraz z folią trzeba kupić taśmę i kołnierze uszczelniające oraz preparat do wstępnego zgruntowania podłoża. Produkty te powinny być jednej firmy, a najlepiej, gdy klej do płytek i masa spoinująca również będą pochodziły z oferty tego samego producenta. Taką płynną folię można nakładać na suche i czyste podłoże. Łatwo sprawdzić poziom zawilgocenia, dzięki czemu będzie można przed pracą dokładnie ustalić tą kwestię.

Woda czasami potrafi przysporzyć wielu szkód. Dlatego tam, gdzie jest jej dużo, należy uzbroić się w dodatkowe rzeczy, które przyczynią się do uniknięcia możliwych problemów. Stąd hydroizolacja jest niesamowicie istotna w każdym mieszkaniu lub domku jednorodzinnym.