Ile kosztują usługi prawne?

Jak wiadomo, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Problem leży jednak w tym, że większość zagadnień związanych z tą dziedziną jest dosyć skomplikowana i wyszukanie odpowiedniego rozwiązania na własną rękę może stanowi nie lada wyzwanie. Często sugerując się informacjami z forów internetowych, można popełnić błąd, co w konsekwencji przyniesie spore szkody majątkowe lub wizerunkowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta, który wszystko dokładnie wyjaśni. Ile trzeba będzie zapłacić za jego usługi?
Średnie ceny poszczególnych usług prawnych
Można się domyślić, że rozbieżność cen w tej branży jest bardzo duża. Każda kancelaria ma własną politykę cenową, przez co nie można podać odgórnie ustalonych stawek za poszczególnie usługi. Niemniej jednak, sugerując się raportami, można wywnioskować, ile mniej więcej zapłaci się prawnikowi za pomoc oraz od czego zależeć będą te koszta. Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę jest poziom skomplikowania sprawy (trudność w jej rozwiązaniu), a także dziedzina prawa. Więcej zapłaci się w dużych miastach, a nieco mniej w mniejszych. Koszt samej porady prawnej w mniejszych miejscowościach może wynosić około 150-250 złotych, natomiast we większych 300-400 złotych. Jeśli jednak od prawnika wymaga się szerszego wsparcia, na przykład, aby przygotować niezbędne pisma procesowe, wówczas może on oczekiwać zapłaty w zależności od swojego doświadczenia oraz spędzonych godzin. Koszt takich usług może wynosić od 80 do 200 złotych za godzinę lub w przypadku międzynarodowych placówek, nawet koło 100 euro. Jeżeli dojdzie do rozprawy sądowej, prawnik za jej poprowadzenie będzie oczekiwał zapłaty od 1000 złotych (za mało skomplikowane sprawy) do nawet 5000 złotych (za np. skomplikowane sprawy rozwodowe). Poprowadzenie spraw karnych lub związanych z majątkiem może kosztować około 2000-4000 złotych. Gdzie można liczyć na pomoc eksperta? Polecane jest, chociażby fachowe doradztwo prawne w Gdyni, gdzie specjalista szczegółowo wyceni każdą usługę przed podjęciem działań.
Warto wiedzieć, że dzięki ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, niektóre osoby mogą liczyć na darmowe doradztwo. Są to między innymi osoby, które nie ukończyły 26 roku życia lub mają powyżej 65 lat. Zalicza się również weteranów i kombatantów, kobiety w ciąży, a także osoby, które przeżyły lub są zagrożone klęską żywiołową bądź korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej. Za usługę prawną nie zapłacą również osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny.
Najnowsze komentarze