Funkcja nagrzewnicy samochodowej

Funkcja nagrzewnicy samochodowej

Jazda samochodem powinna być komfortowa niezależnie od tego, czy korzysta się z niego w lecie, czy też w zimie. W tym pierwszym wypadku kierowcy i pasażerom przydaje się zazwyczaj klimatyzacja, natomiast w drugim ogrzewanie, które poprawne funkcjonowanie zapewnia wymiennikowi ciepła w nagrzewnicy. Korzysta on z generowanej przez silnik temperatury. Dzięki temu nawet w najchłodniejszy dzień, wnętrze pojazdu gwarantuje odpowiedni komfort termiczny podlegający regulacji za pomocą ustawień układu nawiewowego.

Nagrzewnice w samochodach

wymiennik ciepła nagrzewnicaOsoby korzystające na co dzień z pojazdów zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób działa większość układów, które zapewniają im komfort jazdy. Jednym z nich jest ogrzewanie, które pozwala im bezpiecznie i wygodnie użytkować samochód nawet w środku zimy. Wyposażona w wymiennik ciepła nagrzewnica jest głównym jego elementem, który zapewnia odpowiednią temperaturę powietrza wpadającego do kabiny. Jest ona bezpośrednio połączona z systemem, który doprowadza rozgrzany płyn z silnika do chłodnicy w obiegu zamkniętym. Dzięki połączeniu mniejszego wymiennika możliwe jest ukierunkowanie energii cieplnej do nagrzania przepływającego przez układ powietrza. To następnie przez system filtrów może zostać ukierunkowane w odpowiednie strefy samochodu. Tym samym nagrzewnica sprawia, że za pomocą zaledwie kilku funkcji na desce rozdzielczej ustawić można nawiewy, aby te podniosły temperaturę w przestrzeni przypodłogowej, górnej, a także ogrzały zaparowany szyby, tym samym gwarantując bezpieczeństwo podczas prowadzenia. Aby cały system był jednak w pełni bezpieczny dla jego użytkowników, konieczne jest regularne czyszczenie go w celu pozbycia się mikroorganizmów, a także przegląd. Ten bardzo szybko pozwoli wskazać ewentualne uszkodzenia lub zbyt duże zużycie się wymiennika. Pamiętać również należy o tym, że uruchamianie ogrzewania w zimie powinno nastąpić po nagrzaniu się silnika na wolnych obrotach, aby zagwarantować poprawne działanie.

W każdym samochodzie funkcjonuje system umożliwiający nagrzanie jego wnętrza w chłodne dni. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu nagrzewnicy z wymiennikiem ciepła. Pozwala to na ukierunkowanie energii cieplnej z silnika wprost do nawiewu i podniesienie temperatury powietrza przepływającego przez niego. Następnie można wykorzystać je w wybrany sposób za pomocą odpowiednich ustawień, na przykład do nagrzania zaparowanych szyb. Pamiętać trzeba przy tym o regularnym czyszczeniu i przeglądzie całego systemu.