Funkcja krosna malarksiego

Funkcja krosna malarksiego

Początek używania krosien malarskich datuję się na XV wiek. Na samym początku zaczęto je używać głównie w Wenecji. Przed tym okresem artyści malowali na podobraziu drewnianym albo na deskach. Na krośnie została naciągnięta specjalna tkanina, co umożliwiło malowanie większego formatu obrazu oraz łatwiejsze przechowywanie prac. Ogólnie rzecz ujmując krosno jest specjalną wewnętrzną ramą, na którą nabija się lniane lub bawełniane płótno.

Co warto wiedzieć o krośnie?

praktyczne krosna malarskieW większości przypadków krosno jest wykonane z dobrze wysuszonego drewna, ale dla dużych formatów stosowane są również te wykonane z aluminium. Praktyczne krosna malarskie powinny być lekkie, sztywne i odporne na wahania temperatur oraz wilgotności. Żeby ułatwić podciąganie płótna krosno powinno być specjalnie klinowane. Dobrej jakości produkty posiadają również wyfrezowaną półokrągłą fazę, na której leży płótno – służy ona głównie do stabilizacji. Równie ważny jest dobór odpowiednich poprzeczek, które zawsze podbierają dłuższy bok. Są one ustawione równolegle do krótszego boku. Ich szerokość musi być dokładnie dopasowana do formatu obrazu, a im większe jest płótno tym te poprzeczki powinny być grubsze. Nie mogą być one na stałe złączone ani zszyte w narożnikach, ponieważ może to uniemożliwić podciąganie płótna. Wiele producentów oferuję specjalne krosna w kształcie owalu. Wymagają one ręcznego profilowania. Drewno używane do wykonania tego przedmiotu musi być prawidłowo sezonowane, a listwy poddane starannej obróbce żeby nie doszło do ich wypaczenia, a co za tym idzie popsucia podobrazia. Z tego powodu lepiej unikać niesprawdzonych i niepolecanych źródeł, ponieważ bardzo często oferowane są krosna z miękkiego, cienkiego i egzotycznego drewna, które łatwo się uginają. Najbardziej typowymi formatami dostępnymi w sklepach plastycznych są wymiary 50×40, 80×60, 100×70, 100×80 oraz 100×120 centymetrów. Można również zrobić specjalne zamówienie i wówczas krosna są wykonywane na specjalnych maszynach. Cena krosna malarskiego różni się pod względem materiału, z którego jest wykonany oraz takich czynników jak wymiar.

Krosna znajdują szerokie zastosowanie w produkcji obrazów drukowanych i podobrazi malarskich. Jest to fundament potrzebny do stworzenia własnych dzieł. Gwarancję stabilności oraz sztywności zawdzięcza się materiałowi najwyższej jakości. Powszechnie do ich stworzenia stosuje się jednolite kawałki drewna sosnowego. Na polskim rynku można znaleźć wiele producentów, którzy oferują sprawdzone produkty.