Ekologiczny kocioł klasy 5

Ekologiczny kocioł klasy 5

Wielość ofert pieców do ogrzewania pomieszczeń w domach jednorodzinnych powoduje, że ciężko jest się nam zdecydować na konkretny model. Klienci najczęściej stawiają na pierwszym miejscu ekologię, a dopiero później na łatwość obsługi, energooszczędność czy wydajność. Kocioł klasy piątej jest idealnym rozwiązaniem dla takich właśnie osób. 

Nowoczesne kotły klasy piątej

kocioł klasy 5Wyposażenie kotłowni w piec klasy piątej niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Kocioł klasy 5 jest nie tylko ekologiczny, ale także bezobsługowy (dla modeli automatycznych). Dzięki temu miejsce, gdzie jest on umieszczony jest zawsze czyste a używanie go jest bardzo komfortowe. Wśród kotłów klasy piątej wymienia nie piece na pellet oraz na ekogroszek posiadające automatyczny podajnik. Poprzez zastosowanie wysokiej jakości opału szacuje się, że kotły klasy piątej emitują do trzech razy mniej wszystkich szkodliwych pyłów w porównaniu do innych kotłów zwłaszcza do klasy trzeciej, obecnie najsłabszej. Warto zwrócić także uwagę na emisje tlenku węgla. Kotły na pellet wytwarzają go do pięćdziesięciu razy mniej niż tradycyjne piece, a zatem dużo mniej szkodliwych zanieczyszczeń ulatuje i rozprzestrzenia się w powietrzu, którym przecież oddychamy. Dlatego na kotły klasy piątej mówi się, że są niezwykle ekologiczne. Producenci zapewniają także o dużej wytrzymałości kotłów. Mogą one służyć wiele lat. Kusić do zakupu może również wydajność tych pieców. W całym okresie grzewczym spalimy dużo mniej opału niż przy wykorzystaniu na przykład węgla. Proces ogrzewania będzie wymagał od nas tylko kilku wizyt w kotłowni. Od ilości zależeć będzie ładowność zasobnika na opał. Temperatura wody regulowana jest za pomocą wmontowanego specjalnego sterownika, który jest bardzo precyzyjny. To on właśnie odpowiada za niskie spalanie i kontroluje wartość emisji substancji w powietrze. Dokładne systemy czyszczenia montowane są do kotłów piątej klasy. Czasami są to tylko półautomatyczne, które wymagają od użytkowników ręcznego usunięcia zanieczyszczeń, a proces oczyszczania włączany jest przy pomocy dźwigni.

Chociaż wiele się mówi o zaletach posiadania i używania kotłów klasy piątej jednym z minusów takiej inwestycji może być jej koszt. Piece te niestety są dużo droższe niż kotły niższych klas, a nawet o połowę więcej trzeba zapłacić niż za kocioł klasy trzeciej. Negatywną cechą również może być mały wybór opału, którego można wykorzystać do ogrzewania domu. Tylko wchodzi tutaj w grę ekogroszek. Kalkulując wszystkie zalety i wady dochodzimy do wniosku, że warto wydać więcej pieniędzy by w późniejszym okresie zyskać więcej.