Ekologiczna alternatywa dla wacików

Ekologiczna alternatywa dla wacików

Temat dbania o środowisko towarzyszy nam już od długiego czasu. Codziennie staramy się robić o jeden krok w stronę bycia neutralnym dla planety, rezygnując z jednorazowych produktów lub zamieniając je na te wielokrotnego użytku. W praktycznie każdej dziedzinie życia możemy poczynić takie zmiany i zrezygnować na przykład ze zbędnych opakowań plastikowych lub jednorazowych rzeczy, takich jak produkty higieniczne. Oto kilka propozycji, jak zmienić swoją kosmetyczkę na bardziej przyjazną środowisku.

Wielorazowe produkty do higieny

ekologiczne waciki wielorazoweNajwięcej plastiku produkuje się w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. To tam większość opakowań produktów jest wykonana z plastiku, który nie nadaje się recyklingu. Tak samo jest z produktami do higieny intymnej – wszelkie odpady jednorazowe, takie jak podpaski, tampony, patyczki czy płatki kosmetyczne nie nadają się do ponownego użycia i stanowią dużą część śmieci, które potrafią rozkładać się przez setki lat. Na szczęście marki kosmetyczne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą coś zmienić. Wiele produktów ma swoje ekologiczne zamienniki, na przykład stworzono już wielorazowe podpaski i wkładki, które pierze się w pralce, podobnie jak płatki kosmetyczne. Ekologiczne waciki wielorazowe mogą służyć do zmywania makijażu, aplikowania płynu micelarnego oraz innych czynności pielęgnacyjnych, a po wszystkim mogą zostać wyprane z innymi rzeczami i służyć przez wiele lat! Ekologiczne waciki można znaleźć w kilu wersjach, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, wielkości, itd. Bardzo lubiane są te bambusowe oraz wykonane w stu procentach z bawełny. Waciki obszyte są tak, by produkt nie uszkodził się podczas prania w pralce oraz użytkowania przez długi czas. Gdy będzie się o nie dbało, można cieszyć się nimi przez lata, co korzystnie wpływa na środowisko. O ile mniej tworzymy odpadów, korzystając z takich wielorazowych wynalazków! W przypadku innych rzeczy, które nie mają swoich wielorazowych odpowiedników, jak patyczki higieniczne, warto wybierać te wykonane na przykład z papieru, zamiast plastiku.

Nie mówiąc już o korzystnych skutkach użytkowania wielorazowych produktów dla planety, warto wspomnieć też o kosztach. Wydatek na wielorazowe, ekologiczne waciki to jednorazowy zakup. Jest to duża oszczędność na skali lat, w porównaniu do tego, ile wydalibyśmy na jednorazowe, słabej jakości waciki. Podobnie jest z kubeczkiem menstruacyjnym, wielorazowymi podpaskami czy nawet pieluchami dla dzieci. Te koszty szybko się spłacają, pozwalając nam nawet oszczędzać na skali lat.