Efektywność energetyczna pomp do cieczy

Efektywność energetyczna pomp do cieczy

W większości fabryk codziennie zachodzi cała masa procesów, które wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń i rozwiązań. Tylko dzięki nim mogą one być realizowane w sposób bezpieczny i wydajny. W zakładach produkcyjnych nieustannie realizowane są bowiem czynności mające na celu wytworzenie jak największej ilości wyrobu przy jak najmniejszych kosztach własnych. Optymalizacja procesów może obejmować na przykład obniżenie zapotrzebowania na energię poszczególnych linii technologicznych czy konkretnych maszyn.

Parametry pomp stosowanych w przemyśle

sprawne pompy przemysłoweW trakcie ich eksploatacji może bowiem dojść do obniżenia sprawności co negatywnie rzutuje na wydajność czy efektywność energetyczną. W momencie zauważenia takiego trendu należy sprawdzić czy dane urządzenie lub maszyna nadaje się do konserwacji lub ewentualnej regeneracji. Jeśli jest to niemożliwe koniecznym jest kupienie nowego sprzętu, który zastąpi do tej pory stosowany. Najczęściej są to wydajne i sprawne pompy przemysłowe, które pozwalają tłoczyć ciecz roboczą w układzie. Do ich napędu wykorzystywane są przeważnie silniki trójfazowe, które zapewniają odpowiednią moc i moment obrotowy. W zależności od docelowego zastosowania musi być dobrany odpowiedni model pompy. Kluczowym zagadnieniem jest oczekiwana wydajność oraz gęstość medium docelowego. Na podstawie tego można określić podstawowe parametry pompy do których zaliczyć można: wydajność, sprawność, napięcie zasilania czy moc. Nie należy zapominać o prądzie znamionowym oraz innych parametrach, które są wymagane do zaprojektowania układów zabezpieczeń. W tablicach rozdzielczych następuje bowiem podłączenie urządzeń do sieci wewnętrznej zakładu. Bardzo często właśnie w nich znajdują się również zabezpieczenia nadprądowe, różnicowoprądowe czy przepięciowe. Warto wspomnieć, że sprawdzone pompy dla przemysłu można kupić zarówno w punktach stacjonarnych jak i również za pośrednictwem Internetu. Jest to bardzo wygodne.

W przypadku potrzeby zastosowania niestandardowych rozwiązań można skontaktować się bezpośrednio z producentem. Często przy odpowiednim wolumenie zamówienia jest on bowiem w stanie dokonać modyfikacji w układzie co pozwala zapewnić wymagane parametry pracy. W przemyśle bardzo ważnym zagadnieniem jest również odporność obudowy na zalania czy trudne warunki pracy. Właśnie dlatego maszyny przeznaczone do fabryk posiadają szczelne obudowy, które jednocześnie bardzo wydajnie odprowadzają ciepło generowane przez silnik. Jak widać obecnie niezbędnym jest stosowanie bardzo wydajnych maszyn oraz urządzeń, które pozwalają zapewnić wysoką produkcję.