Efektywne ocieplanie domów

Efektywne ocieplanie domów

 

Branża jaką jest materiałoznawstwo z każdym dniem coraz bardziej się rozwija. Inżynierowie pracujący w tejże branży codziennie prowadzą skomplikowane badania prowadzące do wyprodukowania materiałów o ciekawych w parametrach. Jednym z takich materiałów który powstał już kilkadziesiąt lat temu jest płyta warstwowa PIR. Materiał ten był wykorzystywany już wiele lat temu i początkowo używano go głównie do celów militarnych oraz przy programach kosmicznych. W połowie dwudziestego wieku materiał ten używano w Stanach Zjednoczonych podczas realizacji misji kosmicznych. Obecnie jego zastosowanie jest jednak o wiele większe.

Ocieplanie płytami PIR

płyty warstwoweChyba każdy z państwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest ocieplanie budynków. Jeszcze nie tak dawno jedynym materiałem używanym do ociepleń była wełna mineralna. Z biegiem lat zaczął pojawiać się również styropian który tę wełnę zaczął skutecznie zastępować. Na chwilę obecną branża budowlana zna już o wiele więcej materiałów jakie możemy zastosować do ociepleń. Jednym z takich materiałów są płyty warstwowe, o których wspomniano już wcześniej. Materiał ten znany jest również pod nazwą która brzmi “płyty PIR”. Na dzień dzisiejszy materiał ten doskonale sprawdza się jako izolacja ścian. Jest to materiał uniwersalny który możemy zastosować w różnych rodzajach budynków. Mnóstwo osób posiadających na swoim budynku warstwa ociepleniową ze styropianu dodatkowo decyduje się na zamontowanie wspomnianych wcześniej płyt warstwowych. Bardzo dużą zaletą płyt warstwowych PIR jest to że świetnie sprawdzają się również do ocieplania dachów. Przewaga płyt warstwowych nad wełną mineralną jest taka, że warstwa izolacyjna stworzona z płyt PIR jest lżejsza od warstwy wykonanej z wełny mineralnej. Z dniem dzisiejszym zauważyć można również tendencję do używania płyt PIR przy wylewaniu posadzek. Dzięki takim płytom możemy łatwo ustalać grubość naszej wylewki. Niektóre osoby decydują się nawet na zamontowanie płyt PIR na sufitach w piwnicy dzięki czemu izolowana jest posadzka w pomieszczeniach znajdujących się powyżej.

Na dzień dzisiejszy płyty warstwowe są materiałem, który ma być możemy nie ma w każdym markecie budowlanym. Materiał ten spotykany jest również na składach materiałów budowlanych. Decydując się na zakup tego typu materiału musimy wiedzieć, że występuje on w różnych wersjach różniących się od siebie grubością. Inne rodzaje płyt PIR stosuje się do ocieplania ścian a zupełnie inne do tworzenia warstwy izolacyjnej na poddaszu.