Drogi wózek skuter inwalidzki

Drogi wózek skuter inwalidzki

 

W Polsce coraz bardziej popularne stają się nowoczesne wózki skutery inwalidzkie. W Stanach Zjednoczonych cieszą się one wielkim uznaniem już od kilku dekad. Są świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie swobodnie i szybko się przemieszczać albo w ogóle samodzielnie nie poruszają się. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności, do którego tez są przystosowane skutery inwalidzkie. Taki wózek skuter inwalidzki jest przystosowany dla każdego chorego indywidualnie, dlatego zamawia się je po wcześniejszym wywiadzie  z klientem. 

Wysokie ceny wózków skuterów inwalidzkich

wózek skuter inwalidzkiGłównie sklepy medyczne zajmują się sprzedażą skuterów inwalidzkich. Najpierw należy zadbać o masę formalności, czyli mieć zlecenie na wózek z NFZ, które wcześniej wydaje lekarz prowadzący. Z tym zleceniem należy pójść po pieczątkę do urzędu i wtedy mamy szansę otrzymać refundację. Oczywiście, jeśli nasze dochody przewyższają określoną kwotę, to zniżki nie otrzymamy. Musimy zarabiać mniej niż średnia krajowa, a do tego gmina musi mieć środki na dofinansowanie. Nie tylko my jesteśmy w potrzebie, ale wiele osób boryka się z problemami związanymi z niepełnosprawnością. Taki wózek skuter inwalidzki to wydatek rzędu nawet 20 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakie ma udogodnienia i dla kogo jest przeznaczona. NFZ nie dofinansuje nam oczywiście aż tak drogich skuterków,ale do kwoty bodajże 10 tysięcy złotych. Należy z tym się liczyć przy wyborze danego modelu, chyba, że stać nas na dopłatę z własnej kieszeni. Skuter można wymienić co osiem lat, a w razie wypadku, czy uszkodzenia, jesteśmy zdani na fundacje czy subkonta. Państwo nie finansuje naprawy szkód, ani nie bierze pod uwagę przypadków losowych. Co ciekawe, ostatnio na naszych drogach zaczęły powstawać specjalne ścieżki, którymi niepełnosprawny może poruszać się przy pomocy wózka albo skutera. Zostają powoli likwidowane bariery architektoniczne, które były dla niepełnosprawnych prawdziwą zgrozą. Także sytuacja w miejskim MZK uległą poprawie, bo kierowcy zaczęli pomagać chorym wejść po platformie do autobusu, co było niestety do niedawna rzadkością.

Sądzę, że wózek skuter inwalidzki jest prawdziwym dobrodziejstwem dla osoby niepełnosprawnej. Ułatwia przemieszczanie się na ulicy, sprawia, że chory może czuć się bardziej mobilny i nie jest zależny od drugiego człowieka. Szkoda, że ceny skuterów inwalidzkich są tak wysokie, być może sytuacja ulegnie niedługo zmianie, bo coraz więcej osób boryka się z niepełnosprawnością, a nowy rząd wprowadza sukcesywnie pozytywne zmiany w walce z utrudnieniami uniemożliwiającymi funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.