Dobór odpowiedniego podgrzewacza do basenu

Dobór odpowiedniego podgrzewacza do basenu

 

Poranek przy kawie nad własnym ogrodowym basenem to bardzo miłe przeżycie. Równie miła jest w nim kąpiel, która zapewni nam dobrą kondycję fizyczną i postawi nas rano na nogi. W takich momentach warto, aby woda w basenie posiadała odpowiednie i komfortowe dla nas parametry. Na szczęście współczesne instalacje basenowe posiadają odpowiednio wyposażone instalacje, które zapewniają nam je na jak najwyższym poziomie.

Podgrzewacze do basenu

podgrzewacz do basenuJeśli mowa o odpowiednich parametrach wody, to mam tutaj na myśli takie elementy jak jej czystość, sterylność i odpowiednią temperaturę. O te pierwsze dbają odpowiednio dobrane filtry wraz ze środkami chemicznymi. Jest to najprostsza część instalacji. Dużo większy problem sprawia zapewnienie w basenie odpowiedniej temperatury wody. Oczywiście w letnie upalne dni woda w basenie jest podgrzewana za pomocą słońca i zawsze utrzymuje odpowiednią dla nas temperaturę. Dużo gorzej jest w przypadku, gdy słońca nie ma, natomiast upalne dni nie występują. Czy w takim przypadku powinniśmy spuścić  wodę z basenu i nie korzystać z niego? Nic bardziej mylnego, gdyż możemy przecież sami podgrzać wodę za pomocą specjalnie przystosowanych do tego urządzeń. Taką jednostką, która podgrzewa wodę w basenie jest podgrzewacz do basenu, który jest montowany z reguły wraz z pozostałą częścią instalacji. Z reguły takie urządzenie jest oparte na grzałkach elektrycznych, przez które przepływa woda. Urządzenie podłączone jest do całej instalacji filtrującej wraz z pompami, przez co nie musi posiadać osobnej pompy do przepuszczania przez siebie wody. Wszystko odbywa się na wspólnym obiegu wraz z filtrami. Podgrzewacz działa na zasadzie załączania grzałki w momencie, gdy temperatura wody jest niższa niż założymy, lub wyłączania jej, gdy temperatura przekroczy wartość graniczną. Dzięki temu możemy w basenie utrzymywać stałą zadaną temperaturę wody nie niższą niż wartość ustawiona. O to wszystko dbają odpowiednie czujniki temperatury zlokalizowane w różnych częściach układu. Nie musimy ustawiać także stałej temperatury, a na przykład jakąś wartość temperatury w stosunku do temperatury otoczenia.

Ważnym elementem w podgrzewaczu jest sama grzałka elektryczna, która powinna być dobierana w zależności od wielkości i pojemności basenu. Zbyt słaba grzałka nie będzie wystarczająca aby podgrzać wodę w basenie nawet gdyby była włączona cały czas. Zbyt duża natomiast będzie bardzo droga w zakupie. Problem rozwiąże się jak zwykle na drodze kompromisu poprzez dobór odpowiedniej grzałki.