Dlaczego warto korzystać z biostymulatorów?

Dlaczego warto korzystać z biostymulatorów?

 

Każdy rolnik marzy o tym żeby jego plony były bardzo obfite. Daje to nie tylko dużą satysfakcję z wykonanej pracy, ale przede wszystkim duży zysk i zwrot kosztów poniesionych na produkcję zbóż, warzyw lub owoców. Na rynku istnieją preparaty, których używanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska i przy tym dają niesamowite efekty. Przykładem takiego nowoczesnego produktu są biostymulatory. Jak działają i czy są na prawdę opłacalne?

Opłacalne wykorzystanie biostymulatorów

opłacalne biostymulatory w rolnictwieNa samym początku warto dowiedzieć się czym jest biostymulator. Jak sama nazwa wskazuję jest to produkt, który wytwarza się z produktów naturalnych takich jak algi morskie lub zwierzęta. Jest to czynnik zapewniający stu procentowe bezpieczeństwo dla środowiska oraz co najważniejsze dla konsumentów wytwarzanego produktu. Ich sposób działania jest prosty – wspomagają procesy biochemiczne oraz fizjologiczne roślin, dzięki czemu potrafi ona sobie świetnie poradzić w sytuacjach stresu biotycznego. Stres ten występuję w kontakcie z czynnikiem chorobotwórczym lub szkodnikiem. Biostymulator wydobywa potencjał tkwiący w samej roślinie, co powoduje ich wzmocnienie oraz większą odporność. Jest to główny powód dlaczego tak opłacalne biostymulatory w rolnictwie są wykorzystywane. Poprzez pobudzenie wzrostu systemu korzeniowego roślina jest w stanie poradzić sobie w trakcie suszy. Przy minimalizacji steru roślin zapewniona jest też duża gwarancja ciągłości procesu wegetacyjnego, a co za tym idzie mniejsze straty. Według opinii wielu rolników biostymulatory są niezwykle skuteczne. Ich kolejną zaletą jest to, że mają wiele zastosowań. Świetnie sprawdzą się w uprawi zbóż, warzyw, owoców, a nawet krzewów i roślin ozdobnych. Istnieją dwa rodzaje metody podania. Biostymulatory mogą mieć formę nawozu doglebowego albo nalistnego. Warto również spojrzeć na skład podczas kupna preparatu. Najlepiej jest jakby produkty dodatkowo zawierały cenne mikroelementy. W Polsce ich stosowanie reguluje Ustawa o ochronie roślin. Warto zaznajomić się z nią, ponieważ rolnicy mogą wykorzystywać jedynie te preparaty dopuszczone na mocy tego rozporządzenia.

Jest to stosunkowo nowa dziedzina w produkcji rolniczej. Biostymulatory skutecznie wspierają nowoczesne uprawy w całej Europie. Producenci ośmielają się mówić, że są one przyszłością rolnictwa, która zapewnia większe plony, a co za tym idzie duży zysk. Zapobiegają wielu niedoborom składnikowym, polepszają ich transport z podłoża i pozytywnie wpływają na podziały komórkowe. Widocznym efektem jest lepsza kondycja prowadzonych upraw.