Cechy suwnicy bramowej

Cechy suwnicy bramowej

 

Jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących działania współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych i magazynowych jest zapewnienie sprawnego transportu wewnętrznego. Przedsiębiorcy mają obecnie do dyspozycji ogromną liczbę różnorodnych, wysoce specjalistycznych urządzeń dających możliwość transportowania ładunków o różnych gabarytach i zróżnicowanej wadze. Jednym z nich są suwnice umożliwiające unoszenie najcięższych ładunków.

Rodzaje i budowa suwnic

suwnice bramoweSuwnice są używane od wielu lat i walnie przyczyniły się do rozwoju wielu branż przemysłu. Zapewniają one ciągłość produkcji poprzez dostarczanie komponentów na stanowiska pracy. Cała branża przeładunkowa bazuje na suwnicach, które dzięki możliwościom dużego udźwigu i bardzo dokładnego manipulowania ładunkami są nieocenione. Wśród najczęściej używanych w przedsiębiorstwach urządzeń tego typu są suwnice pomostowe oraz suwnice bramowe. Wspomniany drugi rodzaj suwnic jest stosowany głównie na zewnętrznych placach przeładunkowych przedsiębiorstw. Jedne z największych typów suwnic bramowych są nieodłącznym elementem nabrzeży portowych. Budowa suwnicy bramowej nie jest skomplikowana lecz wymaga użycia bardzo solidnych materiałów. W zależności od wymaganego udźwigu zawiera jeden lub dwa dźwigary przy czym urządzenia z mostem dwudźwigarowym posiadają znacznie większą nośność. Po moście suwnic poruszają się cięgniki umożliwiające unoszenie ładunków oraz manipulowanie poprzecznie do ruchu całej suwnicy. Aby zwiększyć udźwig i zapewnić bezpieczeństwo pracy na moście można umieścić dwa cięgniki. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest ich konstrukcja przypominająca ruchomą bramę. Most suwnicy umieszczony jest na dwóch stalowych kolumnach o różnej wysokości. Rozpiętość suwnicy bramowej jest dostosowywana do potrzeb przedsiębiorstwa. Cała konstrukcja suwnicy bramowej porusza się po torowisku napędzana silnikami elektrycznymi. Sterowanie poszczególnymi jej elementami odbywa się drogą radiową, przewodową lub z kabiny operatora. Producenci oferują zawiesia dostosowane do jak najlepszego i bezpiecznego unoszenia poszczególnych ładunków.

Suwnice bramowe mają swoje mniejsze odpowiedniki w postaci podnośników podatkowych ( bramowych ). Są to małe urządzenia służące do bezpiecznego unoszenia ciężkich elementów w halach produkcyjnych i warsztatach. Mogą one posiadać napęd ręczny lub elektryczny. Pewną odmianą suwnic bramowych są suwnice półbramowe używane w halach. Posiada ona cech suwnic bramowych oraz pomostowych. Aby zorientować się w ofercie producentów najlepiej jest odwiedzić ich strony internetowe.