Bezpieczne rusztowania elewacyjne od producenta

Bezpieczne rusztowania elewacyjne od producenta

Wiele firm budowlanych podczas realizacji zleceń potrzebuje specjalnych systemów rusztowań umożliwiających realizację prac na wysokości. Jeśli przedsiębiorstwo zajmuje się tylko wykonywaniem termomodernizacji wysokich bloków wynajem takich rusztowań przestaje być opłacalny. Warto wtedy pomyśleć o ich zakupie. Gdzie najlepiej udać się w poszukiwaniu tymczasowych konstrukcji fasadowych i na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze rozwiązanie?

Fasadowe systemy rusztowań stalowych

rusztowania elewacyjneW przypadku rusztowań fasadowych bardzo istotne jest ustalenie, jak dużą powierzchnię ściany należy nimi pokryć. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że od wysokości tymczasowych platform roboczych zależna jest ich konstrukcja. Pomimo że systemy sprawdzające się przy niewielkich domkach jednorodzinnych wyglądają podobnie jak te do dużych płaszczyzn ściennych wieżowców, to znaczne różnice można zauważyć w systemach łączenia elementów oraz stężeniach. W wysokich rozwiązaniach muszą one być znacznie bardziej wytrzymałe, aby odpowiednio przenosić wszystkie obciążenia. Oprócz tego wszystkie rusztowania elewacyjne muszą być kotwione do ściany. Rozmieszczenie kotew oraz ich ilość jest zależna od danego systemu, jednak producenci zawsze kierują się podczas projektowania podobnymi zasadami. Łączniki muszą być montowane powyżej 1,5 metra, i obejmować co drugie przęsło na jednym poziomie. W kolejnej kondygnacji układ powinien być taki sam, jednak z zachowaniem zasady mijania się łączników na kolejnych poziomach. Podczas zakupu warto także upewnić się, że zawiera on drabinki i inne elementy ułatwiające korzystanie z podestów. Jeśli nie, należy zadbać o ich odpowiednią ilość, aby pracownicy mogli korzystać z rusztowania w bezpieczny sposób. Cena danego systemu najczęściej jest uzależniona od tego, czy rusztowanie jest nowe czy używane, ile metrów kwadratowych powierzchni obejmuje, z czego są wykonane jego elementy oraz od tego, jak daleko dystrybutor musi je przetransportować. Warto przed ostateczną decyzją poprosić o szczegółową wycenę.

Brak jakiegokolwiek elementu przewidzianego przez producenta rusztowania skutkuje tym, że kierownik budowy nie może dopuścić go do użytkowania. Dlatego warto zadbać o to, aby zakupić kompletny system. Istotne jest również to, aby jakość systemu była potwierdzona odpowiednimi certyfikatami i atestami. Wtedy mamy pewność, że zakupiliśmy wysokiej jakości rusztowanie, które zapewni bezpieczeństwo pracowników zajmujących się realizacją swoich obowiązków.