Bezpieczne obuwie – profilaktyka dziecięcych stóp

Bezpieczne obuwie – profilaktyka dziecięcych stóp

Dzieciństwo to czas poznawania, smakowania, przygód, radości i przede wszystkim – wzmożonej aktywności fizycznej. Przed układem kostno – stawowym malucha stoi ogrom pracy i obciążeń, by w efekcie rozwinąć się w pełni około 20 roku życia dziecka. Zdrowie stóp naszych dzieci spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Warto sięgnąć po wiedzę z tego zakresu nawet, jeśli maluch jeszcze nie chodzi. Bowiem, gdy stawia już , tak wyczekiwane przez nas pierwsze kroki, warto by jego stopy były odpowiednio zabezpieczone.   

Wybór obuwia profilaktycznego

obuwie profilaktyczne memoKształtowanie się stóp małego dziecka to proces długi i złożony. Stopy swój etap kształtowania kończą dopiero po osiągnięciu przez dziecko 20 roku życia. Dzieci uwielbiają aktywne zabawy, wymagające dużo ruchu. Ich kości i stawy jeszcze nie do końca są w stanie bez echa znieść takie obciążenia. Przecież cały czas się kształtują i rozwijają, a ponadto są bardzo podatne na deformację. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zdrowie stóp dziecka ma wpływ na całą jego postawę, układ kostno – stawowy, a przede wszystkim na kolana, których wady są pierwszorzędnym następstwem deformacji stóp . Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego obuwia? Przede wszystkim na wyższy, usztywniony zapiętek, który zapewnia stopie prawidłowe ułożenie wewnątrz buta, na szeroki nosek, by palce dziecka miały dużo miejsca na swobodną pracę. Oprócz tego bardzo ważna jest wysoka cholewka, która wspiera staw skokowy, jednak tutaj pole do popisu mamy raczej w porze zimowej, lub przejściowej. Podeszwa – musi być elastyczna, żeby stopa mogła prawidłowo pracować. Godne zaufania i polecane przez większość specjalistów ortopedii dziecięcej jest obuwie profilaktyczne memo. Wykonane są z najwyższej jakości naturalnych materiałów, dzięki czemu buty są oddychające i stopy dziecka nie są narażone na przepocenie. Posiadają wyższy, usztywniony zapiętek i elastyczną podeszwę. Ponadto w podeszwie umieszczone mają specjalny system diagnostyczny, monitorujący pracę stóp. Dla dzieci bardzo ważny jest wygląd buta. I w tym zakresie memo daje nam szeroką gamę wzorcową i kolorystyczną.

Niewiedza i szerzący się marketing mogą wprowadzić nas w błąd, przyczyniając się do zakupu nieodpowiedniego obuwia i powstawaniu wad stóp u dzieci. Każdy z nas chcę jak najlepiej dla swojego dziecka. Dbajmy więc o jego zdrowy rozwój poprzez własną edukację dotyczącą budowy i rozwoju stóp. Trzymajmy się podstaw przy wyborze odpowiedniego obuwia, a w przyszłości dziecko na pewno będzie nam wdzięczne za proste i zdrowe nogi.