BARF dla każdego

BARF dla każdego

Kilka ważnych wskazówek dotyczących karmienia BARFem – każdy powinien zapamiętać takie podstawy. Są ona ważne na początku naszej przygody z takiego rodzaju dieta. Ważnym jest wspomnieć, iż jest to sposób karmienia psów oraz kotów, jak również innych domowych zwierząt mięsożernych w najbardziej możliwe zbliżonym poziomie do naturalnego. Generalnie BARFem możemy również karmić na przykład nasze fretki oraz jeże, czy też niektóre gady. Ważnym jest odpowiedni dobór składników dostosowany do danego gatunku, a w tymże gatunku do danego osobnika.

Barfny świat na misce dla zwierząt

barf dla psaA więc tak najpierw musimy dopasować naszego zwierzaka do danej grupy. Mamy tutaj podziały wiekowe, oraz specjalnych warunków – na przykład inny skład karmy powinny dostawać suki karmiące, w ciąży, psy młode, aktywne, czy te w podeszłym wieku o bardzo niskiej aktywności. W internacie są gotowe schematy, pod które możemy podłożyć naszego psa. Będziemy tutaj opisywać barf dla psa, ponieważ jest on najbardziej powszechny, jednakże należy pamiętać również o całej grupie innych zwierząt, które śmiało mogą być karmione w taki sposób. Głównym składnikiem takiej diety jest oczywiście surowe mięso Mięso podajemy w rożnych rodzajach i formach. Może to być zarówno kość z mięsem, czy też mięso z mięśnia. Jeżeli chodzi o podstawowe proporcję to powinny one wyglądać następująco – dzielimy sobie cały posiłek na część roślinną oraz mięsną. Roślinna to dwadzieścia procent całości, z czego warzywa muszą stanowić siedemdziesiąt pięć procent, natomiast owoce to pozostałe dwadzieścia pięć procent. Produkty pochodzenia zwierzęcego, których w naszym przygotowywanym posiłku ma być osiemdziesiąt procent powinny zawierać następujące rodzaje surowego mięsa – mięso z mięśnia 50%, żołądki najlepiej z zawartością w ilości 20%, podroby 15%, a mięsne kości 15%. Kości mogą  występować w formie zmielonej mączki, jeżeli nasz pies nie potrafi ich jeść, jeżeli podaje kości w całej formie psu, zawsze musimy robić to pod kontrolą, mimo iż jesteśmy pewnie, że nasz pupil zjada jest prawidłowo. Kości podaje psu tylko i wyłącznie w formie surowej, nigdy nie podajemy takich poddanych obróbce termicznej, które stanowią dla niego zagrożenie.

Jak widać nie taki diabeł straszny, jadłospis barfny wcale nie jest taki trudny. Jeżeli zaczniemy go przygotowywać samodzielnie z czasem, stanie się to dla nas całkowicie banalne i będziemy robić to z pamięci. Pamiętajmy również od doborze odpowiednich suplementów, najważniejsze są – drożdże piwne, olej z łososia, czy też wodorosty.