Badania genetyczne na celiakię

W ostatnich miesiącach coraz częściej odczuwałem różnego rodzaju problemy żołądkowe i inne problemy układu trawiennego, na które nie zawsze pomagały mi lekarstwa wypisywane przez lekarzy, a nawet jeśli pomogły, to tylko na krótki czas i problem powracał. Pewnego dnia wyczytałem jednak w gazecie, że w podobnych przypadkach pomocna może być zmiana diety i stwierdziłem, że warto spróbować bo w najgorszym przypadku będę przez pewien czas lepiej się odżywiał, a w najlepszym pozbędę się problemu.
Wskazania badań genetycznych na celiakię
Ponieważ artykuł, który przeczytałem dotyczył diety bezglutenowej postanowiłem spróbować właśnie tego rodzaju diety eliminacyjnej i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu faktycznie zauważyłem wyraźną poprawę mojego stanu zdrowia. Zacząłem więc stosować tę dietę na dłużej, ale jak to często bywa w dzisiejszych czasach postanowiłem uzupełnić swoją wiedzę na temat diety bezglutenowej i dowiedziałem się, że poprawa stanu zdrowia po wyeliminowaniu glutenu może świadczyć o celiakii, która jest chorobą z której nie można się wyleczyć zgodnie z obecnym stanem wiedzy medycznej co oznaczałoby, że muszę do końca życie pozostać już na diecie bezglutenowej, która okazała się być dość kosztowną. Dlatego stwierdziłem, że pójdę na badanie predyspozycji genetycznych w kierunku celiakii, żeby wykluczyć u siebie te chorobę. Niestety, okazało się że w moim przypadku wynik jest pozytywny. Po rozmowie z lekarzem okazało się jednak, że w moim przypadku wcale nie musi to oznaczać, że mam celiakię. Pozytywny wynik badania genetycznego wskazuje bowiem jedynie fakt posiadania genu celiakii, który przez wiele lat może pozostać uśpiony i nieaktywny. Lekarz zasugerował mi, że tak może być też w moim przypadku ponieważ stosowana przeze mnie dieta wcale nie eliminowała glutenu w stopniu wymaganym przy aktywnej celiakii i bardzo możliwe, że dieta eliminacyjna zadziałała przypadkowo, a prawdziwy efekt był wyeliminowaniem innych składników odżywczych niż gluten, które także mogły mi szkodzić.
Testy genetyczne są w Polsce wykonywane coraz częściej, ponieważ pozwalają na wczesne wykrywanie chorób lub predyspozycji do chorób, dzięki czemu wiele osób może zapobiegać ich rozwojowi. W przypadku celiakii wynik pozytywny oznacza predyspozycję do tej choroby i obecność genu odpowiedzialnego za jej rozwój, który jednak może uaktywnić się dopiero po wielu latach lub nigdy. Świadomość jest w tym przypadku jednak szczególnie istotna, ponieważ pozwala na lepsze przygotowanie się do zmian, jakie trzeba byłoby wprowadzić w życiu, gdyby gen się jednak uaktywnił.
Najnowsze komentarze